Şalgam

Latince adı: Brassica rapa L.

Arapça adı: شەلجەمŞ

Farsça adı: شەلغەم

Orduca adı: شەلجەم

İnglizce adı: Turnip


Tanımı: Turpgiler familyasındandır. İki senelik ottur, boyu 90 cm’a kadardır. Bitkinin değerlendirilen bölümü, şişkin kökleridir. Basık, yuvarlağımsı ya da uzun silindirik biçimlerde olan kökün sertçe olan etinin rengi beyaz ya da mavimtıraktır. Ama, köğün toprak yüzeyine yakın kısmı kırmızı, mor, beyaz, sarı veya yeşil renklerde olabilir. Şalgam birinci yılında kökü ve toprak üstü yeşil kısımları; ikinci yılında çiçek sapı, çiçekleri ve tohumları oluşur. Bitkinin oval biçimli yaprakları yeşil renkli, yaprak kenarları düz ya da testere gibi dişlidir. Şalgamın çiçek sapları 50-120 cm’a kadar uzar. Erselik özellikli çiçekleri, parlak sarı ve bazen beyaz renkte olur. Çiçeklenme zamanı ilkbahardır.


Yetiştiği Yer: Sincan Özerk Bölgesinin güney bölgelerinde yetişir.


Bitki İlacının Şekli: Şalgam etli, yuvarlağımsı ya da uzun silindirik olur. Düz köğünde yayılan saçak kökler oluyor. Yüzeyi pürüzsüzdür. Kokusuz, tadı tatlı, beyaz, yüzeyine yakın kısmı kırmızı, veya yeşil renklerde olabilir. En iyi olanı yuvarlak ve saçak köksüz olanıdır.


Kimyasal içeriği: Köğünde glukoz, nişasta, şeker, cholin, mineral maddeler, protein, yağ,  A, K, C ve B vitaminleri, kalsiyum, potasyum, demir  fosfor bulunur.


Farmakolojik Etkisi: Şalgam ucundan izole edilen madde E.coli’nin gelişmesini engeller, ama Staphylococcus aureus’a etkisizdir.

Kök kabuğundan izole edilen sarı yağımsı madde Rapine 1:100000 konsantrasyonunda bakteri, küf ve mayaların hatta insan parazitlerinin üremesini engeller.


Mizacı: Nemli sıcak.


Faydaları: Beslenme değeri yüksek, öksürük giderir, akciğerleri ve bronşları temizler, mizacı dengeler, idrar söktürür, göğsü yumuşatır, iştah açar, gözü güçlendirir.


Kullanımı: Kabızlık, öksürük, görme zayıfığı, idrar gelmezlik, iştahsızlık, eklem ağrıları, böbrek zayıflığı için kullanılır.


Kullanım şekli: Haşlanma suyuyla soğuktan olan ağrı bölgesi yıkanır.

Şalgam et ile haşlanarak tüketildiğinde kuvvet olur. Salata hazırlanarak tüketilebilir. Haşlayıp suyu içilse eklem ağrılarına, kaşıntılara iyi gelir.

Şalgam çiçeğinden reçel hazırlanıp tüketilirse öksürük giderir, iştah açar, gözü kuvvetlendirir.


Dozu: Hastalık çeşidi ve duruma göre ayarlanır.


Yerine kullanılabilecekler: Havuç ve kızılca


Yan Etkisi: Sindirimi uzun sürer, karında şişkinlik yapabilir.


Islahı: Karabiber ve ekşi yiyecekler.


#Bioline

14 görüntüleme